Dziób w dziób, Pióro przy piórze - lekcja tolerancji, akceptacji, wyrozumiałości i dialogu…

Metaforyczna opowieść Maliny Prześlugi odczytana wrażliwością, wyobraźnią i empatią Elżbiety Depty i jej scenicznej ekipy - „Dziób w dziób”. Nowa premiera w lubelskim Teatrze im. Hansa Christiana Andersena w dawno nie goszczących na tej scenie kukłach: gratka co niemiara!  Absolutnie nie tylko dla dzieci! 
Było sobie podwórko: miejskie, zwykłe, ze śmietnikiem, rachitycznym drzewem, walającymi się liśćmi i papierami. Mieszkała i rządziła Banda Gołębi: Mariolka, Heniek, Janusz, Stefan, no i oczywiście Zbigniew – szef tej całej Miejskiej Eskadry Ego, Hałasu i Chaosu. Pewnego dnia Janusz gdzieś przepadł, zupełnie jak kamfora; reszta paczki szukała, pytała: gołębia brak, zwłok nie odnaleźli. Miast tego Zbigniew jeszcze szybciej winą za „rzekomą śmierć Janusza” obarczył podwórzową kotkę Dolores i zarządził wendettę.
Wtedy dopiero Siła Niższa zwana Życiem wychyliła rozchichrotany dziobek z życiowego zakątka i dalejże plątać, motać nitki Losu! Każdy napotkany pies na gołębi pomysł „pogonienia kota z podwórka” zwijał się ze śmiechu, potem podważał wyraźnie ptasią Yntelygencyę, na końcu … Zmilczmy, bowiem kłopoty nie chodzą parami…
Kręcił się po podwórku: mały, szary, nieśmiały, zapatrzony w gołębie, chcąc się stać jednym z nich: silnym, dumnym, nieustraszonym wojownikiem przestworzy, panem miejskiego nieba. Od pisklaka samotny, ciężko przez życie doświadczony, po prostu chciał gdzieś przynależeć, zrobić coś ważnego i odważnego… Był tylko jeden mały problem: nad-odważny, spostrzegawczy, dokładny i inteligentny Przemek był ...wróblem, który marzył o Gołębim Losie!
Malina Prześluga (absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza) za „Dziób w dziób” otrzymała w 2013 r. nagrodę w XXIV Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Nieco później (23 czerwca 2013 r.) Zbigniew Lisowski wyreżyserował ten mądry tekst na scenie toruńskiego „Baja Pomorskiego”. Lubelska premiera na scenie Teatru im H. Ch. Andersena 9 grudnia 2017 r. stanie się piątą adaptacją. Tym razem reżyserka batuta  będzie w dłoni Elżbiety Depty; młodej, niesłychanie zdolnej i wrażliwej, zauważonej i docenionej absolwentki  Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST oraz Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. 
Scenografia oraz projekty i wykonanie lalek to tym razem wspólna praca Agaty Andrusyszyn – Chwastek oraz jej małżonka Patryka Chwastka. Dzięki nim lubelscy widzowie będą mogli podziwiać jedną z rzadszych form lalkarskich, jaką są kukły. Te na dodatek będą dość specyficzne, bowiem Patryk Chwastek postanowił stworzyć lalki metodą recyclingu. Tym większy jest mój szacunek dla młodego Twórcy, który zna, pamięta i stosuje starą klasyczną zasadę:
W Teatrze Nic Nie Ma Prawa Się Zmarnować, Wszystko Da Się Przetworzyć i Wyczarować Sceniczne Cuda i Czary...!”
Ponieważ nie od dziś „Andersenowcy” słyną z warsztatów przedpremierowych, więc i tym razem nie było wyjątku. Dzieci poznając kulisy lalkarstwa, same stworzyły lalki, z których część zagra na scenie.
Całą tą gołębią Bandę z dzielnym Wróbelkiem w dźwięki przystroił Łukasz Maciej Szymborski. 

Najbardziej urzeka mnie sama idea: wyższości inteligencji, rozumu, logiki, odwagi i sprytu nad owczym pędem, wrzaskiem, siłą i dialektyką tłumu. 
Jak i czym się to wszystko skończy? Zapraszam od 9 grudnia 2017 r. na widownię lubelskiego "Andersena"…!
DZIÓB W DZIÓB Maliny Prześlugi, reżyseria Elżbieta Depta, scenografia Agata Andrusyszyn-Chwastek, projekty i wykonanie lalek Patryk Chwastek, muzyka Łukasz Maciej Szymborski; obsada: Katarzyna Borek, Bożena Dragun, Roma Drozdówna, Maria Wąsiel, Piotr Bublewicz, Jacek Dragun, Kacper Kubiec, Bartosz Siwek; Teatr im. Hansa Christiana Andersena, premiera 9 grudnia 2017.
Zdjęcia autorstwa Przemysława Batora, udostępnione dzięki uprzejmości biura Marketingu i kontaktu z mediami Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie

Popularne posty z tego bloga

Jak się uczy Nad-Grzeczną dziewczynkę asertywności, odwagi i radości życia?

Drzewo o korzeniach na obie strony. Rzeka, której oba brzegi w sumie podobne są...

Jak sprawić, by Dzieci pokochały klasyczne bajki, a Dorośli wrócili do Krainy Baśni…?