Posty

Wyświetlanie postów z października 4, 2015

Mały Maleńtas w dużym teatrze, czyli zasad i manier teatralnych akapit piąty.

Dziecko też Widz; nawet trudniejszy, bardziej bystry i wymagający...! Zasadniczo w kwestii „pierwszy kontakt maleńtasa z ideą teatru” są dwie szkoły: „falenicka” i „otwocka”. Ta pierwsza, której wyrazem są „Spektakle dla Naj Najów” i cała masa innych działań stricte- i parateatralnych. Zasię ta druga jakoś wybitnie posłuchu i szacunku (nie tylko zresztą mojego) nie znajduje, choć ku absurdalnemu zdziwieniu ma niemałą grupę zwolenników. Po kolei, na obydwie frakcje przyjdzie pora, skoro już tak mnie korci Wam o tym opowiedzieć... Dzieci stają się adresatami i odbiorcami kultury już w coraz wcześniejszym wieku. Cieszy mnie to; w mniejszym stopniu to moda czy lans, bardziej dbanie o rozwój estetyczny Następców i Potomkiń zawczasu, swoiste „dmuchanie na zimne”. „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym w dojrzałości trąci” - jak dumnie głosi na swych stronach moje „Trzy centurie przysłów polskich”* i jest w tym dużo prawdy. Jeśli od dzieciństwa przyzwyczaimy maleńtasy (najpierw te „wózkowe”!)…

Testament teatralny Piotra Szczerskiego....

Przygotowując się do dwóch ważnych dla mnie spektakli, które czekają mnie w Teatrze im.Stefana Żeromskiego w Kielcach, czytałam i szukałam... Znalazłam tekst - teatralny testament Świętej Pamięci Piotra Szczerskiego - i musiałam go zamieścić... Tych słów nie wolno zgubić, zapodziać, zapomnieć, zaprzepaścić...!!! Pamiętajcie!
"(...) Dla kogo ten "Kordian" dzisiaj?

Gdy już Gombrowicz mówił: "że jak ma zachwycać, skoro nie zachwyca".

No, ale i dzisiaj Gombrowicz nie zachwyca, bo kto go jeszcze podczytuje? Ciotki kulturalne?

No one może przyjdą, na wszelki wypadek pałając świętym oburzeniem i krzycząc: "Hańba".

Ale "Hańba" też się wyświechtała.

Klata ciągle robi "Hańby", ale na nikim to już nie robi wrażenia.

"Kordian" dla polityków?

No, może, bo jest to dramat polityczny, ale i oni mają wybory i nie będą chodzić do teatru. Zresztą w ogóle nie chodzą, chyba że mają coś wręczyć.

No to dla kogo?

"Kordiana" robię dla …